Kanat Gür hayatını kaybetti

Türk müziğinin duayen isimlerinden Kanat Gür, 87 yaşında hayatını kaybetti. Gür’ün cenaze töreniyle henüz bir bilgi açıklanamazken, ünlü ismin vefatı sevenlerini yasa boğdu. Gür’ün neden vefat ettiği ise henüz bilinmiyor.

KANAT GÜR KİMDİR

21 Mayıs 1937 Ankara doğumlu Kanat Gür, sanat yaşamına Orhan Sezener Orkestrası’nda gitar çalarak başladı. Sırasıyla Erol Büyükburç, İlhan Feyman, Müfit Kiper, Nejat Cendeli orkestralarında çalıştı. 1951 yılında Erol Büyükburç’un İstanbul Ticaret Lisesini bitirince kurduğu Erol Büyükburç Orkestrası’nda yer aldı. Orkestra kadrosunda akordeonda Şevket Uğurluer, gitarda Kanat Gür, davulda Salim Ağırbaş, solistler Metin Ersoy ve Erol Büyükburç yer aldı. İstanbul ve Ankara lokallerinde programa çıkan orkestra, özellikle İtalyanca şarkılarla ünlendi. Kanat Gür aynı dönemde solist olarak 24 Mila Baci/Il Cane di Steffa 45’liğini doldurdu. Kanat Gür (gitar), Ersin Üreksoy (piyano), Erol Erginer (tenor saksafon), İldeniz Ürel (bas gitar), Metin Özyol’dan (davul) oluşan Kanat Gür Orkestrası birçok kayıtlar yaptı. 1962 yılımda davulcu olarak kadrosuna Okay Temiz’i de alarak Kanat Gür Orkestrası adıyla kendi orkestrasını kurdu.

1964 yılında 2. Boğaziçi Müzik Festivali’nde Türk folklorundan düzenlemeler dalında orkestradan Ergun Özer en iyi vokal seçildi. 1965 yılında ise ilk Altın Mikrofon müzik yarışmasında “Karadır Kaşların” türküsüyle finale kalmış ve “Karadır Kaşların/İçimdesin” 45’liğini yayınlamayı başarmışlardı. Kanat Gür’ün orkestrasında yer verdiği birçok isim, ileriki yıllarda pop müziğin öne çıkan sanatçıları arasında yer aldı. Orkestra, yurtdışında çalıştıktan sonra 1970’lerin başında dağıldı. Orkestranın çıkardığı 45’likler arasında Ne Sihirdir Ne Keramet/Bu Deli Gönül de vardı. 1971 Mayıs ayında Finlandiya ve Hollanda’dan gelen teklifleri değerlendiren Kanat Gür, orkestrasıyla beraber Hollanda’ya gitti ve yurtdışı günleri böylece başlamış oldu. Kanat Gür, eşiyle beraber Güney Almanya’da İsviçre’ye yakın bir kent olan Freiburg im Breisgau’da yaşıyordu. Kendisine 2010 yılında 37. Altın Kelebek Ödül Tören’inde 1965 Altın Mikrofon’un anısına “Altın Mikrofon Yarışması Özel Ödülü” verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir