Korhan Berzeg vakasındaki şüpheli ve olağanüstü durumlar, kemiklerin ve cüzdanının bulunmasından sonra olayın üstündeki sis perdesini daha da artırdı

Feramuz ERDİN

Kaybolmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçtikten sonra köylüler tarafından olay yerine uzak bir mesafede bulunan kemikler ve kıyafet parçaları Korhan Berzeg olayının üzerindeki sis perdesini daha da kalınlaştırdı.

BULUNAN KEMİKLER KİME AİT?

Valilikten dün yapılan yazılı açıklamada, Korhan Berzeg’e ait olduğu değerlendirilen kıyafet ve muhtelif kemik parçalarının, kırsal Armutlu Mahallesi’ne yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki engebeli ve orman örtüsünün yoğun olduğu dere yatağında, köylü vatandaşlar tarafından bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, malzeme ve kemik parçalarının bulunduğu bölgenin Cumhuriyet Savcısı nezaretinde, olay yeri inceleme ekipleri ve jandarma ekipleri tarafından inceleme altına alındığı ve araştırma faaliyetlerine devam edildiği kaydedildi. Tüm bunlar yaşanırken Patronlar Dünyası kemiklerin bulunduğu bölgede Berzeg’in cüzdanının bulunduğunu, içinden kimliğiyle kredi kartlarının çıktığını yazdı.

250 KİLOMETREKARE ALANIN TARANDIĞI AÇIKLANMIŞTI

Armutlu Mahallesi’ndeki evinden 17 Haziran 2023’te sabah yürüyüşü yapmak için köpeği Tina ile ayrıldıktan sonra haber alınamayan ekonomist Korhan Berzeg için İl AFAD Müdürlüğü koordinasyonunda çalışma başlatılmıştı.
Armutlu ve çevresindeki ormanlık bölgenin yanı sıra yakın mahallelerde, su kuyuları, dere yatakları ve mağaralarda günlerce Korhan Berzeg’i ve köpeğini arayan ekiplerin toplam 250 km2 alan içinde herhangi bir ize rastlayamadığı açıklanmıştı.

Geyikli ile Armutlu mahalleleri arasında 29 Ağustos’ta bir vatandaşın dikkati sayesinde bulunan köpeğin Tina olduğu, Berzeg ailesi tarafından teşhis edilmişti. Köpeğin, sağlıklı ve bakımlı olduğu belirlenmişti. Küresel konumlama sistemi (GPS) cihazı takılan Tina’nın araziye bırakılmasından sonra da herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı.

ŞÜPHELER

Korhan Berzeg’in kaybolduğu saatlerde iddialara göre, köylülerden kendisini görenler vardı. Köy meydanındaki cami avlusunda bulunanlara göre Berzeg turunu bitirmiş ve evine doğru yol alıyordu. Zaten yorgun olan Berzeg’i evi yerine, bir yıl sonra kemiklerinin bulunduğu, kendisi için oldukça tehlikeli olan sarp ve uçurum araziye yönlendiren motivasyonu neydi?

Bir an için Berzeg’in kaçan köpeğinin peşinden gittiğini farz etsek bile, o dönemde yapılan aramalarda dere yatakları ve kuyular dahil hiç bir detayı atlamadan tam 250 km2 lik bir bölgenin tüm imkanlarla aranıp tarandığı açıklanmıştı. Ayrıca köpeği Tina da aylar sonra çok bakımlı bir halde bulunmuştu!

MAHALLE SAKİNLERİ NEDEN TERK ETTİ?

Dünya Gazetesinde yayınlanan 20 Nisan tarihli bir haberde ise bu olaydan sonra bu yerleşim yerinin, yaşanan belirsizlik ve endişe atmosferi nedeniyle adeta hayalete döndüğüne vurgu yapılmaktadır. Armutlu Mahallesi Muhtarı Hamit Erman’ın köylerde nüfus kalmadığına, köylerin boşaldığına dair şikayeti; çevre halkının yaşadığı endişenin seviyesi hakkında bir fikir vermektedir.

Peki bu endişenin dile getirilmeyen ama insanları köydeki evinden bile uzaklaştıran bir başka kaynağı mı var?

KAÇIRILMA VE CİNAYET ŞÜPHESİ HİÇ GÜNDEME GELMEDİ

Yukarıda saydığımız tüm şüpheli durumlara ragmen kaçırılma veya cinayet ihtimalinin hiç gündeme gelmemesi ise gerçekten düşündürücüdür. Oysaki aramalara katılan sivil K9 ekiplerinin tecrübelerine dayanarak artık bir kaybolma değil, adli bir olay ile karşı karşıya olunabileceğine dair yorumlarını daha önceki yazımızda aktarmıştık.

Berzeg’e ait olduğu düşünülen bazı insan kalıntılarının bulunmasından sonra Cumhuriyet Savcılığı artık olayın daha içine girmiş durumdadır. Yapılacak otopsi ve soruşturma sonucunda elde edilebilecek yeni ipuçları, belki de gittikçe daha ilginç hale gelen Korhan Berzeg olayındaki sisli noktaları aydınlatmaya yardımcı olabilecektir?

İLGİLİ HABER

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir